В Організації об'єднаних націй циркулює проєкт резолюції щодо створення міжнародного трибуналу на зразок Нюрнберзького для притягнення керівництва Росії до відповідальності за воєнні злочини в Україні

Про це повідомляє The Guardian.

«Це те, що дуже хвилює президента Зеленського. Це те, чого хоче Україна, і я думаю, що це матиме велике значення. Але питання в тому, чи матимуть вони достатньо голосів. Наразі всі резолюції Генасамблеї щодо України мали достатню підтримку», – цитує видання амбасадорку США з питань глобального кримінального правосуддя Бет Ван Шаак.

За словами Ван Шаак, США не зайняли твердої позиції щодо спеціального трибуналу. Однак вона вважає, що є доцільність проведення заочних судів над росіянами, звинуваченими у воєнних злочинах, якщо їх не можливо видати.

Україна хоче, щоб новий трибунал запрацював не пізніше вересня 2023 року, оскільки до того часу, на думку Києва, буде зібрано щонайменше 26 тисяч воєнних злочинів, які призвели до загибелі 7,5 тисяч мирних жителів (серед них – 400 дітей).

Як зазначила Ван Шаак, наразі розглядаються два варіанти:

  • Перший — це двосторонній договір між Україною та ООН.
  • Другий — національний суд, створений Україною з ЄС або Радою Європи з додаванням міжнародного елементу, можливо, схваленим голосуванням на Генеральній асамблеї ООН.

«Це буде обмежена кількість обвинувачених, ймовірно, вище політичне керівництво, а також, можливо, деякі вищі військові особи», – сказала вона.

Як стало відомо, в Україні з 24 лютого загинули понад 9 тисяч цивільних.

Фото: getty images