Російські ЗМІ активно намагаються демонструвати, як вони відновлюють "мирне життя", на окупованих частинах Донбасу. Яскравий приклад - будівництво жк у Маріуполі.
Починаючи з червня 2022 року російські телеканали виділяють частину ефіру на те, аби розповідати людям, як зруйнованому Маріуполі почали зводити новий ЖК. Це, за твердженням окупаційної адміністрації, символ російської присутності у цьому місті та й загалом, відновлення Донбасу Росією.
У своєму розслідуванні, Радіо Свободі, вдалось з’ясувати, що підрядником будівництва стала російська «Военно-строительная компания» (ВСК). Компанія перебуває у підпорядкуванні Міністерства оборони Росії та будує об’єкти на його замовлення. Однією з основних її спеціалізацій є будівництво військових містечок.
Одним з її об’єктів будівництва є Міністерства оборони Росії неподалік Москви.
З сайту будівельної компанії видно, що не лише Маріуполь вони “відбудовують”. Також, це Луганськ, відновлення монумента на Савур-Могилі та прокладання водогону від Ханженківського водосховища на окуповану частину Донецької області.
Проте, саме маріупольське будівництво яскраво висвітлюється та, очевидно, є показовим об’єктом. З документів зрозуміло, що завершити перший етап будівництва планують до кінця 2022 року. і зазначають: “зимові холоди перші мешканці проведуть у нових будинках”.
На схемі у плані будівництва є розподіл на «етапи», їх є два. А от що входить у «першу чергу» «першого етапу», незрозуміло. У перший етап входить будівництво адміністративної будівлі, господарських споруд та складів Міністерства надзвичайних ситуацій Росії. Там передбачений навіть кінологічний центр.
За українськими даними, у Маріуполі станом на зараз приблизно 150 тисяч людей. То ж, чи це ті нові мешканці, про яких говорить Росія? Але хто б не став “власником” квартири у новобудові, навколо отосуватимуть руїни, так як 98% міста – зруйновано.
Російські відео, у яких демонструють відновлення, видно рівень руйнувань та переважно косметичне впорядкування (прибирання вулиць). Про комунальну сферу – водопостачання, газопостачання, електричні мережі – можна лише здогадуватись. Ознаки їхнього масово відновлення не демонструють навіть російські федеральні канали.
Все ж уразі закінчення будівницьва, туди зможуть заселитись 2-3 тисячі людей, це 2-3% від усіх, хто перебуває у місті.
Інша справа, якщо йдеться про розміщення не місцевих жителів, а тих, кого російська влада планує привезти на окупований Донбас. Йдеться про військових офіцерів, працівників «МЧС» Росії, вчителів та лікарів, управлінців, людей інших спеціальностей, яких російська влада зараз активно рекрутує для роботи на окупованих територіях. Й включення у житловий комплекс нового центру «МЧС» підтверджує це припущення.
Поки що маріупольці, які попри окупацію не залишили своє місто, проживають насправді в нелюдських умовах. Однак, це не заважає федеральним телеканалам РФ поєднувати непоєднуване: вони випустили уже декілька документальних фільмів, де на тлі руйнувань (їх не приховують, тільки називають наслідком українських обстрілів) та під героїчну музику ідеться про перемогу, звільнення чи то повернення Маріуполя до справжнього життя.
Фото: Телеграм