CША, Британія та Австралія розкрили нові деталі співпраці у форматі AUKUS, яка передбачає оборонне партнерство та отримання Австралією атомних підводних човнів.
Про це повідомляє BBC.
«Відповідно до пакту AUKUS, Австралія має отримати від США свої перші атомні підводні човни – щонайменше три», – йдеться в повідомленні.
Зазначається, що союзники також працюватимуть над створенням нового флоту з використанням передових технологій, включаючи реактори Rolls-Royce британського виробництва. Представники австралійського флоту вже з цього року будуть їздити на бази США та Британії, щоб набувати навички керування ними.
Після того планується розробити й побудувати повністю нову атомну субмарину для флотів Британії та Австралії з назвою SSN-AUKUS. Будівництво буде відбуватися на території Британії та Австралії за британським проєктом, але технологічно брати участь будуть усі три партнери. У підсумку Австралія має отримати субмарини, які будуть швидшими, ніж усе, що вона має у своєму флоті, та спроможними нести крилаті ракети.
Проте в Китаї заявили, що велика морська угода «шкодить миру та стабільності».
«Місія Китаю в ООН також звинуватила західних союзників у гальмуванні зусиль з нерозповсюдження ядерної зброї», – пише видання.
Але президент США Джо Байден заявив, що угода спрямована на зміцнення миру в регіоні, і підкреслив, що підводні човни будуть «атомними, а не ядерними».
Прем’єр Австралії Ентоні Албаніз зазначив, що цей проєкт забезпечить створення тисяч нових робочих місць та що це «найбільша разова інвестиція в обороноздатність Австралії за всю її історію».
Крім того, прем’єр Британії Ріші Сунак зазначив, що за півтора року після заснування формату AUKUS глобальні безпекові виклики лише зросли.
«Протиправне вторгнення Росії в Україну, зростаюче прагнення Китаю утвердити свої позиції у світі, дестабілізуюча поведінка Ірану та Північної Кореї – усе це загрожує нам реальністю, сповненою небезпеками, хаосом і розбратом», – зауважив Сунак.
Фото: відкриті джерела