Categories: Світ

Гаага не визнала Росію винною у війні в Грузії

Міжнародний кримінальний суд (МКС) у Гаазі завершив розслідування правопорушень під час війни у Грузії 2008 році, визнавши винними у низці воєнних злочинів посадовців самопроголошеної Південної Осетії та російського військового.

Про це повідомив прокурор МКС Карім Хан.

“З моменту початку розслідування моє Управління вивчало докази передбачуваних злочинів, скоєних усіма сторонами у збройному конфлікті. Він проводив свою роботу незалежним, неупередженим та об’єктивним чином у партнерстві з постраждалими, громадянським суспільством та за плідної співпраці з відповідними національними органами”, — зазначив посадовець.

За його словами, в результаті цих розслідувань 30 червня 2022 року Палата попереднього провадження I видала ордери на арешт трьох підозрюваних: Михайла Майрамовича Міндзаєва, Гамлета Гучмазова та Давида Георгійовича Санакоїва.

“Звинувачення, які я висунув і за якими були видані ордери на арешт, безпосередньо стосуються незаконного тримання під вартою, тортур та жорстокого поводження, захоплення заручників та подальшого незаконного переміщення цивільних осіб з-поміж етнічних грузинів у контексті окупації Російською Федерацією. Як я заявив під час подання заяви про ці ордери на арешт, ці злочини є ширшою картиною злочинності, яка включала широкомасштабні грабежі та руйнування грузинських сіл і будинків, а також відмову в праві на повернення майже всім грузинам з населення Цхінвальського регіону”, — підкреслив Карім Хан.

Прокурор додав, що підозрювані є одними з тих, хто несе найбільшу відповідальність за передбачувані злочини, скоєні під час війни 2008 року. Окрім того, розслідування виявило ймовірну роль померлого В’ячеслава Борисова, на момент конфлікту — генерал-майора Збройних сил Російської Федерації та заступника командувача Повітряно-десантних військ. Суд вважає, що військовий навмисно сприяв скоєнню деяких із цих правопорушень.

Відтак, на думку МКС, відповідальність за незаконне позбавлення волі, катування, захоплення заручників і незаконне переміщення цивільних осіб під час російсько-грузинської війни несуть чотири людини:

  • Міхаїл Міндзаєв — міністр внутрішніх справ самопроголошеної Республіки Південна Осетія у 2005-2008 роках;
  • Гамлет Гучмазов — начальник СІЗО МВС Південної Осетії у 2008 році;
  • Давід Санакоєв — уповноважений президента Південної Осетії з питань прав людини;
  • В’ячеслав Борисов — генерал-майор ЗС РФ, з 2002 року був заступником командувача ПДВ із повітряно-десантної підготовки. Помер торік.

Прокурор додав, що його офіс не проводитиме нових розслідувань щодо злочинів під час війни у Грузії.

“Відповідно, за відсутності суттєвої зміни обставин фазу розслідування ситуації в Грузії завершено. Я поінформував владу Грузії про це рішення”, — зауважив Карім Хан.

У Міністерстві юстиції Грузії заявили, що в цілому задоволені рішенням, зазначивши, що воно повністю доводить правоту країни та відкидає звинувачення на адресу грузинських військових.

Як ми писали, прокурор Міжнародного кримінального суду Карим Хан засудив ініціативу ЄС створити за підтримки ООН спеціальний трибунал для притягнення до відповідальності винних у скоєнні воєнних злочинів в Україні. Він наполягає, що МКС повноважний ефективно розслідувати скоєні там воєнні злочини росії та переслідувати високопоставлених політичних фігур.

Водночас посол з особливих доручень Міністерства закордонних справ України Антон Кориневич наполягає, що для притягнення росії до відповідальності за воєнні злочини в Україні потрібно створити спеціальний міжнародний трибунал.

Він пояснив, що цим має займатися Міжнародний кримінальний суд, проте він не має юрисдикції саме щодо злочину агресії в нашій конкретній ситуації.

«У цьому питанні МКС обмежений так званими Кампальськими поправками до Римського статуту. У них зазначено: аби МКС мав юрисдикцію щодо злочину агресії, потрібно, щоб держава, яка здійснила напад, ратифікувала Римський статут і ці поправки (їх на сьогодні ратифікували 44 держави світу), або щоб цю ситуацію передала на розгляд МКС Рада безпеки ООН», – сказав він.

За його словами, російська федерація не ратифікувала Римський статут і ніколи не допустить ухвалення резолюції РБ щодо себе, користуючись правом вето як постійний член Радбезу.

Фото: Відкриті джерела

Бичек Станіслав

Recent Posts

Прийом творчих робіт на Всеукраїнський конкурс серед молоді відбудеться до 25 серпня 2023 року

Участь у Конкурсі можуть брати (одноосібно або творчими колективами) молоді люди віком від 14 до…

2 роки ago

Щодо податку на земельні ділянки у Києві та області

Оплата проводиться протягом 60 днів після отримання повідомлення

2 роки ago

«Дунайська регіональна програма 2021-2027»

Фінансування проєктів здійснюватиметься на поворотній основі шляхом відшкодування коштів у розмірі 80% бюджету проєкту.

2 роки ago

Всесторонній розвиток Києва на 2024-2026

Завершилися консультації із громадськістю щодо проєкту Програми економічного і соціального розвитку міста Києва на 2024-2026…

2 роки ago

Вмикайся у відновлення України

Здійснити реєстрацію в системі та заповнити анкету можливо за посиланням https://reserve.nads.gov.ua.

2 роки ago

Уряд змінив порядок виплат для ВПО

Внутрішньо переміщені особи, які отримують допомогу зараз, продовжать отримувати нарахування до кінця 2023-го.

2 роки ago