Міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас заявив, що Михайло Горбачов, який помер у вівторок, був злочинцем, який віддав наказ про жорстоке придушення мирних протестів у Вільнюсі та інших місцях.

“Він був злочинцем, який наказав про жорстоке придушення мирних протестів у Вільнюсі, Тбілісі, Алма-Аті, Баку та інших містах. Покаяння не було. Такі спогади, хоча про мертвих говорять або добре, або ніяк. Ну, не цього разу. Єдиний плюс у тому, що він підписав капітуляцію Радянського Союзу”, – написав Анушаускас у соціальній мережі Facebook.

Горбачов помер на 92-му році життя внаслідок тяжкої хвороби.

Він був Генеральним секретарем Комуністичної партії Радянського Союзу з 1985 по 1991 рік. На Заході його згадують як людину, яка сприяла потеплінню відносин між СРСР і США, його заслугою вважаються і розпочаті демократичні реформи. Однак він не зробив більш рішучої модернізації застійної державної економіки і зберігав суворий контроль над політичним ладом, і в Литві його пам’ятатимуть як тирана, який всіляко намагався придушити прагнення країни до незалежності.

“Пам’ятаю, коли в 1982-1985 рр. генсеків одного за іншим відключали від кисню, Михайло Горбачов викликав ейфорію на Заході. А литовці та інші скористалися ситуацією для відновлення незалежності”, – написав Анушаускас.

Родичі загиблих у січневих подіях 1991 року у Литві домагалися притягнення Горбачова до відповідальності аж до його смерті. Цього року четверо родичів загиблих – Відаса Мацюлявічюса, Альгімантаса Пятраса Каволюкаса, Віргініюса Друскіса, Аполінараса Йозаса Повілайтіса – звернулися до суду з цивільним позовом, щоб довести, що Горбачов, який на той час був президентом СРСР, і був головнокомандувачем армією, не вживав заходів щодо запобігання агресії в Литві і тим самим не зупиняв здійснення міжнародного злочину.

У ніч на 13 січня 1991 року під час штурму радянськими військовими частинами Вільнюської телевежі та будівлі Комітету з радіо та телемовлення загинуло 14 осіб.

Фото: Відкриті джерела