Чому вірус отримав назву священого міста Єрусалим, як литовці протистояли спецназу КДБ та яка зброя лякає цивілізований світ ще більше, ніж ядерна: чим запам'ятався 13 січня

13 січня 1989 року у всій Великій Британії комп’ютери були вперше паралізовані вірусом «Friday the 13th» («П’ятниця, 13-те»), відомим також під назвою «Jerusalem». Таку назву він отримав, оскільки був створений на часть 40-ліття існування Ізраїльської держави. Кібератака була спрямована на Велико Британію, бо саме проти цієї країни ізраїльтяни боролися за свою незалежність після завершення Другої Світової війни. Вірус і досі може періодично активізуватися в дні, коли 13 число припадає на п’ятницю.

                                                                                                                 Вірус «Jerusalem» зник з появою операційної системи Windows, у якій він не міг функціонувати

13 січня 1991 року у литовській столиці Вільнюсі підрозділ КДБ «Альфа» штурмував міський телецентр і телевежу, що призвело до загибелі 15 литовців і одного спецпризначенця. Радянській уряд пішов на аткий крок, бо телебачення розповідало литовцям про Акт відновлення незалежності й відповідні заходи литовського уряду. Радянські військові намагалися зупинити радіомовлення. У Литві цей день відзначається як день оборони свободи.

Литовські протестувальники і радянські військові перед будівлею телецентру у Вільнюсі

13 січня 1993 року у Парижі представники 130 країн, у тому числі і України, підписали «Конвенцію про заборону розробки, виробництва, накопичення і застосування хімічної зброї і її знищення». Контроль за дотриманням статей Конвенції здійснюється Організацією із заборони хімічної зброї, що виступає як міжнародний правовий майданчик для уточнення положень Конвенції. Крім того, організація проводить інспекції військово-промислових об’єктів з метою забезпечити виконання вимог КХЗ країнами-учасницями.

Незважаючи на Конвенцію проти застосування хімічної зброї, є дані про її використаннями росіянами проти українських воїнів

Фото: Відкриті джерела