Після смерті британської королеви Єлизавети II у Південній Африці почали все інтенсивніше закликати королівську родину повернути 500-каратний діамант "Велика зірка Африки". Відповідну петицію підписали вже понад 6000 людей.
Про це повідомляє CNN.
Діамант, відомий як “Велика зірка Африки” або “Куллінан I”, було видобуто в Південній Африці в 1905 році та передано британській королівській родині колоніальною владою Південної Африки. Зараз він встановлений на королівському скіпетрі, що належить королеві.
Вимоги повернення “Великої зірки Африки” та інших діамантів, а також заклики до репатріації, посилилися після смерті королеви. Багато місцевих жителів вважають придбання Великою Британією коштовностей нелегітимним.
Південноафриканський активіст Тандуксоло Сабело заявив, що алмаз має бути негайно повернуто до Південної Африки.
“Корисні копалини нашої та інших країн продовжують приносити користь Великій Британії за рахунок нашого народу”, – заявив він.
Повідомляється, що понад 6000 осіб підписали петицію з проханням повернути “Велику зірку Африки” та виставити її у південноафриканському музеї.
Член південноафриканського парламенту Вуйолвету Зунгула закликав уряд ПАР вимагати відшкодування збитків за всю шкоду та повернення всього золота та алмазів.
За даними Royal Collection Trust, який наглядає за королівською колекцією британської королівської родини, діамант “Куллінан” був подарований королю Едварду VII (на той час британському монарху) у 1907 році, через два роки після того, як діамант знайшли у приватній шахті в Південній Африці у провінції Трансвааль.
Однак професор африканської політики Університету Південної Африки Еверісто Беньера у коментарі CNN сказав, що “колоніальні операції є незаконними та аморальними”.
За даними Royal Asscher, діамант “Куллінан” був розрізаний на дев’ять великих каменів і 96 менших частин. Король Едуард VII назвав найбільший камінь “Великою зіркою Африки”, а другий за величиною огранований камінь назвав “Малою зіркою Африки”.
Найбільший діамант було вмонтовано у суверенний скіпетр із хрестом, а другий огранований камінь – в імператорську корону. Королева Єлизавета II була помічена на багатьох портретах з цим камінням.
Національний представник південноафриканської опозиційної партії “Борці за економічну свободу” Лі-Енн Метіс звинуватила Велику Британію в колоніальній політиці, присвоєнні африканських шахт, які належали корінним жителям.
“Ми закликаємо до репатріації за всі колоніальні крадіжки, зокрема і за крадіжку “Великої зірки Африки”, – сказала вона.
Матіс додала, що вони не закликають до повернення діаманта, оскільки це означатиме, що дійсно була угода, згідно з якою королівська родина Великої Британії “позичила діамант”.
Зазначимо, що африканські країни наполегливо боролися за повернення культурних артефактів, пограбованих колоніальними військами. Зокрема минулого місяця лондонський музей погодився повернути 72 предмети, викрадені з Королівства Бенін, що на півдні Нігерії, під час британської військової операції в 1897 році.
Фото: getty images
Участь у Конкурсі можуть брати (одноосібно або творчими колективами) молоді люди віком від 14 до…
Оплата проводиться протягом 60 днів після отримання повідомлення
Фінансування проєктів здійснюватиметься на поворотній основі шляхом відшкодування коштів у розмірі 80% бюджету проєкту.
Завершилися консультації із громадськістю щодо проєкту Програми економічного і соціального розвитку міста Києва на 2024-2026…
Здійснити реєстрацію в системі та заповнити анкету можливо за посиланням https://reserve.nads.gov.ua.
Внутрішньо переміщені особи, які отримують допомогу зараз, продовжать отримувати нарахування до кінця 2023-го.