Загалом планується скоротити до третини персоналу (29%). Більше скорочувати планують у будівництві, добувній промисловості, електро- та водопостачанні. Найменше скорочень – у сільгоспгалузі.
Про це свідчать результати опитування керівників компаній, яке Національний банк провів у IІ кварталі 2022 року.
Індекс ділових очікувань підприємств (ІДО) становив 72.6% проти 108.2% у І кварталі 2022 року (далі – І квартал). Зниження ІДО відбулося через погіршення оцінок за всіма складовими, найсуттєвіше – щодо інвестиційних видатків на виконання будівельних робіт, на машини, обладнання та інвентар.
У наступні 12 місяців очікується:
-
скорочення обсягів виробництва товарів та послуг: баланс відповідей – “мінус” 48.7% (у І кварталі 2022 року – 1.7%);
-
посилення інфляційних процесів – зростання споживчих цін на 21.7% (у попередньому кварталі – 9.5%);
-
послаблення курсу національної валюти – середнє значення обмінного курсу – 36.06 грн/дол. США (у І кварталі 2022 року – 29.35 грн/дол. США);
-
падіння рівня ділової активності: індекс ділових очікувань (ІДО) – 72.6% (у попередньому кварталі – 108.2%).
Поточний стан та очікування підприємств щодо власного розвитку
Керівники суттєво погіршили оцінки поточного фінансово-економічного стану власних підприємств. Найпесимістичніші очікування в підприємств енерго- та водопостачання («мінус» 26.7%) і транспорту та зв’язку («мінус» 26.4%).
Бізнес прогнозує зменшення обсягів реалізації своєї продукції як в Україні, так і на зовнішньому ринку: баланси відповідей – «мінус» 19.0% та «мінус» 25.0% відповідно проти 17.0% та 23.3% у І кварталі.
Погіршилися очікування підприємств щодо інвестиційних видатків як на машини, обладнання та інвентар, так і на будівельні роботи: баланс відповідей – «мінус» 34.7% і «мінус» 37.2% відповідно (у І кварталі 14.3% і 0.9% відповідно). Скорочення інвестиційних видатків у наступні 12 місяців прогнозують підприємства всіх видів діяльності.
Водночас залишилися позитивними оцінки щодо обсягів залучення іноземних інвестицій підприємствами, які їх залучають: баланс відповідей знизився до 0.7% з 5.3% у І кварталі. Зростання очікують підприємства транспорту та зв’язку, інших видів діяльності, енерго- та водопостачання.
Бізнес прогнозує скорочення кількості працівників на своїх підприємствах: баланс відповідей становив «мінус» 29.0% (у попередньому кварталі – 1.5%). Найпесимістичніші оцінки в підприємств будівництва («мінус» 50.0% та добувної промисловості («мінус» 45.9%).
Послабились очікування щодо зростання витрат на оплату праці одного найманого працівника в наступні 12 місяців: баланс відповідей – 17.5% проти 62.9% у І кварталі.
Зменшилася частка підприємств, які планують брати банківські кредити, – до 36.9% (у І кварталі – 40.9%). Частка респондентів, які планують залучати кредити в національній валюті, зросла до 84.6% (у попередньому кварталі – 79.0%). Керівники підприємств відзначили посилення жорсткості умов доступу до банківських кредитів. Найсуттєвішою перешкодою для залучення нових кредитів залишаються високі кредитні ставки (37.2%). Водночас, якщо порівняти з попереднім опитуванням, вплив цього чинника суттєво послабився (на 15.4 п. п.). Натомість посилився (на 11.1 п. п.)
чинник «невпевненість у спроможності підприємства вчасно виконувати боргові зобов’язання».
Частка компаній, що планують залучати кошти за кордоном, зросла до 10.7% проти 7.3% у попередньому кварталі.
Фото: відкриті джерела