Політ на повітряній кулі, винайдення фонографа та трагедія під Базаром: чим відомий день 21 листопада.

21 листопада 1783 року у небо над Парижем піднялася перша пілотована людиною повітряна куля братів Жозефа-Мішеля і Жака-Етьєнна Монгольфье. Сталося це в західному передмісті Парижа. Із замку під назвою де ла Мюет повітроплавці на кулі, наповненій гарячим повітрям, піднялися на висоту 915 метрів і, пролетівши відстань в 9 кілометрів, плавно приземлилися на відкритій місцевості, недалеко від дороги на Фонтенбло. Політ тривав 25 хвилин.

21 листопада 1877 року  Томас Едісон винайшов фонограф. Цей винахід став справжнім проривом в світі звукозапису. Він міг записувати і відтворювати музику. Носій мав спіралевидну доріжку, яка в різних частинах могла мати різну глибину, пропорційну гучності звуку. Коли голка рухалася по канавці, вона передавала коливання на мембрану, яка в свою чергу відтворювала звук. Фонограф став прабатьком патефона і грамофона, які використовувалися наступні кілька десятиліть.

Київ 24

Томас Едісон і фонограф

21 листопада 1921 року трагічна сторінка в історії України. Більшовики розстріляли під містом Базаром 359 полонених українських вояків, учасників Другого зимового походу. Ці розстріли тривали до 23 листопада. Поразка другого Зимового походу привела до згортання збройної боротьби українців за свою незалежність під час Визвольних змагань 1917 – 1922 років. Втім, значні сили повстанців продовжували опір до кінця 20-их років минулого століття.

Навіть вороги визнавали, що розстріляні українські вояки гідно зустріли смерть і стали одним з символів незламності українського народу

Фото: Відкриті джерела