Єдина в історії морська перемога Речі Посполитої, старт Тегеранської конференції та касетний скандал в Україні: чим запам'ятався 28 листопада
28 листопада 1627 року відбулася морська битва під Оливою між флотами Швеції та Речі Посполитої за контроль над Балтійським морем. Ця битва варта окремої згадки оскільки це єдина в історії велика битва, в якій брав участь флот Речі Посполитої. Поляки здабули перемогу і змогли зняти морську блокаду шведами міста Данциг. Втім, цей успіх мав скоріш пропагандистське, ніж стратегічне значення. Швеція зберегла військову присутність в Балтійському морі і до початку XVIII століття лишалася найпотужнішою морською державою в регіоні.
Річ Посполита не скористалася сповна плодами перемоги і так і не стала морською державою
28 листопада 1943 року у Тегерані стартувала конференція лідерів трьох основних держав антигітлерівської коаліції – президента США Франкліна Рузвельта, прем’єр-міністра Великої Британії Уїнстона Черчілля та очільника СРСР Йосипа Сталіна. Основним питанням було відкриття другого фронту в Західній Європі. Також обговорювались питання про надання незалежності Ірану («Декларація про Іран»), про початок СРСР війни з Японською імперією після розгрому нацистської Німеччини й де-факто було закріплено за Радянським Союзом право як контрибуцію приєднати до себе після перемоги частину Східної Пруссії.
Тегеранська конференція стала початком великого переділу світу між майбутніми переможцями у Другій Світовій війні
28 листопада 2000 року в Україні стався касетний скандал. Лідер Соціалістичної партії України Олександр Мороз оприлюднив аудіокасети з записами розмов у кабінеті президента Леоніда Кучми стосовно вбивства Георгія Гонгадзе. Ця подія викликала широкий резонанс в українському суспільства і стала однією з основних причин масштабних акцій громадської непокори, які увійшли в історію під назвою «Україна без Кучми».
Учасники акції Україна без Кучми вимагають покарати винних у вбивстві журналіста Георгія Гонгадзе
Фото: Відкриті джерела