Пожвавлення економічно активності відучувалося як у виробничих секторах, так і в секторах послуг.
Про це повідомляє Національний банк України.
Економічна активність у травні пожвавлювалася. Це відучувалося як у виробничих секторах, так і в секторах послуг. Проте частково таке пожвавлення можна пояснити сезонністю.
Опитування НБУ свідчать, що наприкінці травня не працювали 14% підприємств, тоді як на початку березня їх частка перевищувала 30%. Втім, обсяг завантаженості потужностей залишався на 40% нижчим за довоєнний рівень.
![▪️]()
Ситуація на ринку праці повільно поліпшується. Якщо в березні середньозважений рівень зайнятості був нижчим за довоєнний рівень на 40%, то у травні ця різниця зменшилася до 25%. Водночас попит на робочу силу відновлюється повільно й пропозиція значно його перевищує. Це призводить до зниження зарплат.
![▪️]()
Споживча інфляція далі прискорюється – у травні до 17% у річному вимірі. Про це свідчать оцінки НБУ, зроблені на основі вебскрейпингу (аналіз цін у онлайн-супермаркетах). Основними чинниками залишаються порушення виробничих та логістичних шляхів, руйнування потужностей та інфраструктури, окупація територій.
![▪️]()
Посилюється й дія чинників, які стримують прискорення інфляції. Надлишок пропозиції аграрної продукції та знижені експортні спроможності обмежують здорожчання продуктів харчування – насамперед борошна, хліба, олії, м’ясних та молочних виробів тощо. А зниження споживчого попиту стримує прискорення цін на послуги та непродовольчі товари.
НБУ повернувся до активної процентної політики. Облікову ставку підвищено з 10% до 25%. Це посилить захист гривневих доходів та заощаджень громадян, а також збільшить спроможність НБУ забезпечувати курсову стабільність і стримувати інфляційні процеси під час війни.
Фото: Pixabay